Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Narodowe Czytanie i BookCrossing 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 
Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

    Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
    Dym – Maria Konopnicka
    Katarynka – Bolesław Prus
    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
    Orka – Władysław Stanisław Reymont
    Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
    Sachem – Henryk Sienkiewicz
    Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 
–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Przy tej okazji organizujemy popularną akcję bookcrossingu czyli wymiany książek między czytelnikami. Zapraszamy na nią oraz na Narodowe Czytanie 7 września 2019 o godz. 12.00 na plac gminny w Dopiewie. Przynieście ze sobą książki, które już przeczytaliście i wymieniajcie się między sobą 🙂

 

Skip to content