Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Festiwalowe koncerty w drugim tygodniu

Miniony weekend upłynął pod znakiem dwóch ostatnich koncertów w ramach Konarzewskiego Festiwalu Muzycznego.

W sobotni wieczór, 27 maja wysłuchaliśmy koncertu niezwykłych głosów. Na scenie w Konarzewie wystąpili Agnieszka i Wojciech Sokolniccy czyli Sokolniccy Duett w programie “Opera Night”. Tego wieczoru zabrzmiały znane utwory muzyki filmowej takie jak: “Nella fantasia” autorstwa Ennio Morricone pochodzący z filmu “Misja” czy “Hallelujah” Leonarda Cohena. Usłyszeliśmy także hity muzyki operowej. Duet wykonał utwór z opery “La Traviata” “Libiamo e’lieti calici” Giuseppe Verdiego. Nie zabrakło utworów Giacoma Pucciniego. Śpiewakom przy fortepianie muzycznie towarzyszył Przemysław Witek, pomysłodawca Festiwalu oraz współorganizator wydarzenia.

Sokolniccy w swoich koncertach łączą swobodnie różne gatunki muzyki: od opery poprzez słynne tematy muzyki filmowej, rozrywkowej, musicalowej, operetkowej,  aż do sakralnej. Ich niepowtarzalne, zgrane głosy zachwycają siłą ekspresji i kunsztem wokalnym. Najlepszym potwierdzeniem umiejętności są zdobyte nagrody, powiększające się grono fanów oraz setki zaśpiewanych koncertów. Jako duet wystąpili m.in. na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu i w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w wielu Filharmoniach w Polsce i na świecie.

Dzień później czyli w niedzielę, 28 maja usłyszeliśmy niezwykłe dźwięki w wykonaniu kwartetu smyczkowego Lutosławski Qartet, który wykonał dość trudny w odbiorze, ale genialny utwór Witolda Lutosławskiego, dwuczęściowy “Kwartet smyczkowy” pochodzący z 1964 roku. Utwór ten jest o tyle wyjątkowy, że reprezentuje muzykę aleatoryczną czyli technikę kompozytorską w muzyce współczesnej, polegającą na dopuszczeniu przez kompozytora przypadkowości podczas wykonywania kompozycji w zakresie pewnych jej elementów, zakładając tym samym niepowtarzalność samego wykonania. Było to bardzo ciekawe muzycznie doświadczenie gdyż w prezentowanym utworze każdy z muzyków był solistą, a wyznacznikiem ich wzajemnego współgrania było indywidualne wyczucie tempa, rytmu i czasu.

Lutosławski Quartet w ciągu dziesięciu lat działalności gościł już na takich prestiżowych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad. Wystąpił też w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, Konzerthausie w Berlinie, Bozar w Brukseli, salach SESC w São Paulo, w Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy kwintet fortepianowy czyli kwartet smyczkowy oraz fortepian, przy którym zasiadł ponownie Przemysław Witek.

Przemysław Witek to pianista, który ukończył studia w klasie prof. Alicji Kledzik w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował także w Universität der Künste w Berlinie oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii. W roku 2009 rozpoczął pracę w macierzystej uczelni. Od roku 2015, w którym otrzymał stopień doktora sztuki muzycznej, prowadzi klasę fortepianu. Występował z wieloma orkiestrami m.in.: Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus czy Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Artyści wykonali II Kwintet fortepianowy A-dur op. 81 Antonina Dvořáka. 

Konarzewski Festiwal Muzyczny to wydarzenie, które miało na celu zachęcić lokalną społeczność Gminy Dopiewo do słuchania i obcowania z muzyką, której nie usłyszy się w tzw. mainstream’ie, a także pokazać Gminę Dopiewo jako miejsce, w której odbywają się inne, ciekawe wydarzenia artystyczne.

Wyjątkowi Artyści i różnorodność stylistyczna wszystkich czterech koncertów pozwoliła doświadczyć muzyki zupełnie różnej. Bliskość tego typu wydarzenia oraz atrakcyjność cenowa biletów w stosunku do koncertów komercyjnych w dużych miastach dodatkowo miała zachęcić lokalnych melomanów do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy zakupili bilety i byli razem z nami podczas trwania Konarzewskiego Festiwalu Muzycznego, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna
i Centrum Kultury w Dopiewie we współpracy z Urzędem Gminy Dopiewo oraz Przemysławem Witkiem, pomysłodawcą Festiwalu.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do słuchania i zainteresowania się muzyką, która tak naprawdę poważna jest tylko z nazwy, a w rzeczywistości potrafi rozbawić, wzruszyć i zaciekawić.    

tekst7foto: Jan Sawiński

Skip to content