Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz

13 maja godz. 18:00 - 19:30

Spotkanie z Jolantą Sowińską-Gogacz

Jolanta Sowińska-Gogacz – kulturoznawca, publicystka i pedagog, autorka książki „Mały Oświęcim” i wielu artykułów na temat obozu na Przemysłowej, pracownik merytoryczny Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi.

Jako pisarka zadebiutowała w roku 1992 książką poetycką “Przednieble” (Wydawnictwo K.K. Baczyńskiego, UŁ), w roku 2010 wydała tomik “Pomieszczenie” (wydawnictwo Kwadratura), a od roku 2013 przygotowywała publikację “Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi” (Warszawa 2020), będącą efektem wieloletniej pracy nad upamiętnianiem dziejów hitlerowskiego obozu dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej.

Jest autorką artykułów prasowych na temat łódzkiego obozu, publikowanych m.in. na łamach tygodnika Sieci, w Przewodniku Katolickim, miesięczniku WNET oraz portalu wpolityce.pl.

Laureatka nagrody Znak Dobra (Poznań 2015), Plastra Kultury (Książka Roku 2020) oraz wyróżnienia im. Janusza Kurtyki przyznane przez jury Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za pracę publicystyczną w roku 2020.

Jako osoba, której udało się dotrzeć do ostatnich żyjących ocalałych i spisać ich relacje, zapraszana jest często do realizacji medialnych opowiadających historię łódzkiego obozu – filmów dokumentalnych, reportaży filmowych, audycji radiowych. Autorka obszernej i unikatowej dokumentacji – pisanej, fotograficznej i filmowej – związanej z łódzkim obozem, współautorka wielu inicjatyw medialnych, filmowych i edukacyjnych upamiętniających jego dzieje i losy byłych więźniów po zakończeniu wojny.

W ostatniej dekadzie pracowała w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów (koordynacja wydarzeń artystycznych, prowadzenie koncertów), w łódzkim Teatrze Powszechnym (Dział Promocji), po ukończeniu studiów podyplomowych jako nauczyciel, a obecnie pracuje w dziale edukacji w powstałym trzy lata temu w Łodzi Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

 

Spotkanie składać się będzie z wykładu i prezentacji multimedialnej na temat dziejów obozu na Przemysłowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów dzieci z Wielkopolskich, oraz rozmowy z gościem.

Ze względów organizacyjnych prowadzimy zapisy pod nr tel. 539 360 959

WSTĘP WOLNY

Szczegóły

Data:
13 maja
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce

Biblioteka w Dopiewie
ul. Konarzewska 12
Dopiewo, Poland
+ Google Map

Organizator

GBPiCK w Dopiewie
Skip to content