UWAGA DWIE GRUPY!

DLA KOGO: dzieci 6-12 lat
GRUPA: max 10 osób
GDZIE i KIEDY: I GRUPA GOK w Dopiewcu, ul. Szkolna 11, wtorek 16:00 - 18:00 (prowadzi Karol Kluszczyński)
                           II GRUPA Biblioteka w Dopiewie, ul. Konarzewska 12, środa 16:00 - 18:00 (prowadzi Łukasz Mańczak)
KOSZT: 50 zł/m-c

 
Akademia Młodego Kucharza to kulinarne zajęcia przeznaczone wyłącznie dla dzieci od 7-12 lat. Poprzez zabawę mali kucharze uczą się:
•    gotować
•    piec
•    przygotowywać proste potrawy
•    bawić się jedzeniem

 

Karol Kluszczyński - ukończył zasadniczą szkołę  zawodową z tytułem kucharza,  uzyskał także tytuł Mistrza Kuchni. Przez 14 lat pracował w DPS w Lisówkach jako dietetyk i szef kuchni. Obecnie jest szefem kuchni w przedszkolu w Komornikach.
Od 3 lat prowadzi zajęcia kulinarne przy GBPiCK w Dopiewie propagując wśród najmłodszych sztukę gotowania i przyrządzania posiłków.

 

 

 

 

 


 

Łukasz Mańczak - absolwent pedagogiki, technik technologii żywienia oraz doświadczony animator zabaw dziecięcych. Na co dzień szczęśliwy tata oraz miłośnik kuchni i dalekich podróży. Akademia Młodego Kucharza to kulinarna przygoda podczas której będziemy uczyć się przygotowywać smaczne i zdrowe przekąski oraz poznawać tradycje kulinarne w Polsce i na świecie. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak czytać przepisy kulinarne, Jak eksperymentować z produktami aby powstały własne kompozycje. Jak dekorować potrawę aby zachęcała do zjedzenia.